Loppis i Pataholm

5 jul 2025
10:00 - 14:00
Hullgrensgården
Den 5 juli 2025 är det dags för den årliga loppisen i den vackra Hullgrensgårdens trädgård, en höjdpunkt för både fyndjägare och historieentusiaster. Mellan kl. 10 och 14 kan du strosa bland borden fyllda med spännande föremål och göra riktiga kap. Det här är mer än bara en loppis – det är en chans att ta del av Pataholms rika kulturarv.
I år bjuder vi på något alldeles extra. Ålems hembygdsförening håller de historiska bodarna öppna mellan kl. 11 och 13, vilket ger besökarna en unik möjlighet att dyka djupare in i lokalhistoria. Missa inte de guidade turerna som hålls kl. 11 och kl. 12, där erfarna guider berättar om platsens spännande förflutna.
Självklart kan du också slå dig ner i det charmiga caféet och njuta av en fika medan du umgås med både gamla och nya bekanta. Vid regn ställs tyvärr evenemanget in.
För mer information, besök vårt evenemang på Facebook: Loppis Pataholm.
Vi ser fram emot att träffa er där! Varmt välkomna!
Praktisk information
Datum och tid
5 jul
10:00 - 14:00
Hullgrensgårdens trädgård
Kontaktinformation
Anne-Maj Gardstig
Hullgrensgårdens trädgård
Pataholm 402
384 92 Ålem