Trafikpåverkan och tillfälliga ställplatser under blueshelgen

2026-05-22

På fredag och lördag, den 29–30 maj, går den årliga Mönsterås Blues & Roots Festival av stapeln. Under två dagar fylls centrala Mönsterås av gatublues på köpingen och festivalområde vid Hotell Munken.

I samband med festivalen vistas många musiker och besökare i centrala delar av orten, vilket påverkar trafiken. Flera gator kommer att stängas av under blueshelgen:

  • Storgatan mellan Torggatan och Åsevadsgatan
  • parkeringen väster om apoteket, Häradshövdingegatan
  • Åsevadsgatan mellan Parkgatan samt västra delen av Repslagaregatan
  • Västra delen av Apoteksgatan
  • parkeringen vid torget, vid Kyrkogatan, med del av Kyrkogatan och hela Polisgränd

Båtplatser och tillfälliga ställplatser för husbilar

Om du som besökare kommer med båt finns möjlighet att förboka plats i vår gästhamn via Dockspot. Det finns 5 bokningsbara båtplatser med y-bom och möjlighet till drop-in långsida.

Eftersom den ordinarie ställplatsen för husbilar är fullbokad har kommunen ordnat 13 tillfälliga ställplatser i hamnområdet. Dessa finns:

  • utanför Swedish Agro
  • på parkeringen bredvid järnvägen

För 200 kronor per natt ingår tillgång till toalett, dusch och tvättstuga. Platserna är tillgängliga mellan den 28-31 maj (torsdag–söndag). De kan inte förbokas och betalning sker i Campingspot.

För dagsbesök med husbil hänvisas till parkeringen vid Pizzeria Hamnen, där det är tillåtet att parkera i upp till 12 timmar.

Turistbyrån smygöppnar under blueshelgen

Som vanligt smygöppnar turistbyrån för säsongen under blueshelgen, och finns under fredagen och lördagen på plats på Storgatan. Välkommen förbi för en pratstund, tips på nya smultronställen och för att hämta årets turistbroschyr.

Sidan publicerades 22 maj 2026