Digitala verktyg i skola

Inom grundskola använder Mönsterås kommun appar och digitala verktyg i undervisningen och för att kommunicera med dig som vårdnadshavare. Här kan du läsa vilka system vi använder och som eleverna använder i skolan.

Sidans innehåll

    Digitala verktyg som stöd för elevens lärande

    I skolan använder både lärare och elever digitala verktyg och enheter som stöd i undervisningen. Det innebär att undervisningen kan bedrivas i olika digitala miljöer, som Microsoft Office 365 eller Magma.

    Skolorna arbetar både med fysiska och digitala läromedel, men även andra digitala lärresurser som till exempel digital streamad utbildningsfilm, uppslagsverk och översättningsverktyg.

    Lån av elevdator

    Varje elev från årskurs 4 till 9 får låna en elevdator som digitalt verktyg i undervisningen. Med elevdatorn kan eleven exempelvis söka information för att genomföra uppgifter och använda andra hjälpmedel, som läs- och skrivstöd.

    Appar och verktyg för dig som vårdnadshavare

    Inom förskola, grundskola och fritidshem använder Mönsterås kommun appar och digitala verktyg i undervisningen och för att kommunicera med dig som vårdnadshavare.

    Läs mer här om appar och verktyg för dig som vårdnadshavare

    Sidan publicerades 16 juli 2026