SE-alert - viktigt meddelande direkt i mobilen

2026-07-07

Från juli i år kompletteras varningssystemet Viktigt meddelande till allmänheten (VMA) med ytterligare ett sätt att få informationen. Systemet SE-Alert kan skicka ut meddelande till mobiltelefoner, surfplattor och smartklockor i ett geografiskt område, oavsett vem som står på abonnemanget och vilken operatör som används. För att få meddelandet behöver mobilen, plattan eller klockan vara ansluten till mobilnätet och den behöver vara uppdaterad med den senaste programvaran.

Det är Myndigheten för civilt försvar (MCF) som tillsammans med Post- och telestyrelsen (PTS) och SOS Alarm som ansvarar för införandet av SE-Alert i Sverige. SE-Alert implementerades den 1 juli.

Så här låter det och så ser det ut

Om du är i ett område där myndigheter eller andra aktörer, som kommunen eller räddningstjänsten, behöver informera allmänheten snabbt om en allvarlig händelse kan de utfärda ett så kallat Viktigt meddelande till allmänheten, förkortat VMA.

När varningsmeddelandet skickas genom SE-Alert ger mobilen ifrån sig en skarp ljudsignal i 10 sekunder med mobilens maxvolym. Den vibrerar och ett textmeddelande med information om händelsen, vem som avsändaren är och vad du förväntas göra visas på skärmen.

Ljudsignalen skiljer sig tydligt från mobilens andra ljudsignaler från exempelvis sms eller pushnotiser. Du kommer höra ljudsignalen även om du satt din mobil på ljudlöst läge.

Även textmeddelandet skiljer sig i utseende från mobilens andra notiser och meddelanden.

Så fungerar SE-Alert

Myndigheter och andra aktörer som kommun och räddningstjänst utfärdar VMA och kan välja vilka kanaler som ska användas. SE-Alert är ett komplement och kan användas tillsammans med radio, tv, utomhusvarningssystemet Hesa Fredrik och meddelande i appar.

Mobilen behöver vara en så kallad smartphone, och vara uppdaterad med den senaste programvaran.

På mcf.se kan du läsa vilka mobiltelefonmodeller som är kompatibla och vilka versioner, och operatörsinställningar du behöver för att få meddelandet

SE-Alert skickas till alla kompatibla mobiltelefoner, surfplattor och smartklockor som är anslutna till mobilnätet i det geografiska området varningen gäller. Meddelandet skickas oavsett vem som står på abonnemanget och oavsett vilken operatör som används. Meddelandet skickas även till mobiler som bara tillfälligt befinner sig i det aktuella området, som pendlare och turister.

Avstängda mobiler, surfplattor eller smartklockor får inget meddelande. Men om varningen fortfarande gäller när enheten slås på kommer den att ge ifrån sig en ljudsignal och du får även textmeddelandet.

Om du inte har en smartphone

Om du inte har en mobil, eller annan enhet, som kan ta emot meddelande genom SE-Alert får du meddelandet som tidigare. Genom Sveriges radio P4, tv och utomhusvarningssystemet Hesa Fredrik.

Då testas SE-Alert första gången

De första testerna av SE-Alert görs i september respektive december 2026 i samband med att utomhusvarningen Hesa Fredrik testas. Det görs den första helgfria måndagen i september och december klockan 15.

Så informerar kommunen vid särskilda händelser eller kris

Vid särskilda händelse eller kriser som rör kommunens verksamhet eller geografiska område informerar vi på kommunens webbplats och facebooksida. Kommunen kan utfärda VMA. Då ges informationen via radio och tv, från krisinformation.se, meddelande till telefoner i det drabbade området eller som utomhusvarning med tyfoner.

Sidan publicerades 7 juli 2026