Den enfaldige mördaren
11 dec 2026
19:00 - 21:30
Parkskolans aula
Ett drabbande drama om makt, förakt och människovärde och vad som händer när människovärdet villkoras.
En pjäs av Dennis Magnusson. Inspirerad av Hans Alfredsons film Den Enfaldige Mördaren och boken En Ond Man – idiotens berättelse.
Den tystlåtne Sven Olsson lever ett skuggliv i 1930-talets Sverige. På grund av sitt talfel och sitt utseende hålls han utanför gemenskapen, reducerad till någon man skrattar åt eller ser förbi. Han är en god och omtänksam människa, någon som försöker göra rätt och ta hand om andra, men just det gör honom också sårbar. Han drömmer om att slippa fattigdomen, om att bli sedd, om att få räknas som människa.
I en tid där den som inte passar in lätt hamnar längst ner i hierarkin, är det andra som sätter spelreglerna – och där värdet av en människa inte längre tas för givet. Fabrikör Höglund börjar som en man som tar chanser där han kan. När han känner sig hotad hårdnar han, steg för steg, tills makten blir viktigare än människorna. Höglund njuter av att styra, förlöjliga och förminska. Han gör det med charm, med självklarhet, med ett leende – tills ingen längre reagerar.
Nu får materialet en ny scenisk gestaltning av dramatikern Dennis Magnusson och regissören Dennis Sandin. Tillsammans har de tidigare skapat uppmärksammade produktioner som Dylansällskapet och Kikkiland.
Föreställningslängd: 2 tim och 30 min inkl. paus
Medverkande:
- Lennart Jähkel
- Einar Bredefeldt
- Jessica Liedberg
- Dag Malmberg
- Nora Sadayo
- Joel Valois
Ta chansen att se trailer för föreställningen på YouTube.
Datum och tid
11 dec
19:00 - 21:30
Parkskolans aula
Kontaktinformation
Riksteatern Mönsterås
Parkskolans aula
Torggatan 13
383 31 Mönsterås