Hos oss på Fjärilen har vi välkomnat nya kompisar till gruppen och dessutom välkomnat alla barn och vuxna till nya härliga lokaler.
Under augusti har vi lekt mycket och börjat lära känna alla kompisar. Det är ett härligt gäng vi har här på Fjärilen.
Vi har hunnit med många födelsedagsfiranden redan och fler kommer det.
Som ren rutin har vi haft brandövning, om olyckan skulle vara framme. Barnen var mycket duktiga och efteråt diskuterade vi hur vårt larm fungerar och vad man ska göra om det börjar brinna. Många visste att man ska ringa 112!
Vi vill också passa på att tacka våra föräldrar för hjälpen att ordna med barnomsorg på annat håll då vi hade stängt för att planera vår verksamhet för hösten!
Framför oss ligger en hösttermin med många roliga och lärorika dagar tillsammans med alla barnen. Det ser vi fram emot!
Vår nya klätterställning har snabbt blivit en av favoriterna på gården. Det är härligt att se barnens glädje när de kan och vågar ta sig upp och ner på olika sätt!
Den här gången blev play doh-degen blå. Det är kul att banka, kavla och göra olika former.
Tillsammans gjorde barnen en vulkan i sandlådan. Det sprutade lava och aska lång väg!
Ännu en nyhet på gården är den populära kompisgungan. Här kan man vara fyra kompisar som gungar tillsammans. Barnen är mycket duktiga på att se hur många man är och hur hög fart man kan ha beroende på hur stora barn det är man gungar med.
Här har vi fredagsfest på Fjärilen. Barnen har fått hjälpa till att baka äppelpaj, skrivit egna placeringsskyltar till sin plats och dukat fint. Vi tände lite ljus och passade på att bara mysa!